Son Dakika
Süleymanpaşa'da mülkiyeti Belediyeye ait büfe, kafeterya ve çay bahçeleri kiraya verilecekÇorlu'da banka ATM yerleri kiraya verilecekUzunköprü Belediyesi' ne ait lojmanlar kiraya verilecekGeçmiş, tamamlanan program ve Gökçetepe'nin su ve kanalizasyon yapım işi hakkında bilgi verdi: "Yaklaşık 5 milyon TL tutarında içme suyu ve kanalizasyon yatırımını gerçekleştirmeye çalışacağız"-Hurdaya dönen otomobilde hayatını kaybettiBelediye Başkanlığı'na "VIP" makam aracı alındıAdalet Bakanı Gül, bugün Keşan’da ziyaretlerde bulunacakMustafa Mercan son yolculuğuna uğurlandı“Üretici çalışırken batıyor”--İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir: "13 milyon araç ile 15 Euro'yu çarptığımızda, korkunç bir rakam ortaya çıkıyor"
“Akciğerlerimiz, yok ediliyor..!!”

“Akciğerlerimiz, yok ediliyor..!!”

SARDOS (Keşan Saros Doğa ve Spor) Derneği Başkanı Faruk Eker, yaptığı açıklamada; bölgede endüstriyel plantasyon adı altında ağaç kesimlerinin yapıldığını belirterek, eleştirilerde bulundu.

“Endüstriyel plantasyon adı

altında, ağaç kesimleri yapılıyor”

Endüstriyel plantasyon adı altında, ağaç kesimlerinin yapıldığını belirten Eker, “Ekonomik ve endüstriyel değeri yüksek bitki ve ağaçları değiştirmek maksatlı ağaçlar kesiliyor ve yerine yenileri dikiliyor. Ekilen çamların, kesilen çamlardan hiçbir farkı yok. Aynı cins ve aynı kalitede çamlar ekiliyor. Yeni ekilen bölgedeki çamların olgunlaşıp yetişmesi, 50-60 yılı bulacaktır. Bu süreçte bölgemizdeki oksijeni bol üreten ağaçlar da sürekli azalacak. Bu seyreltilmiş, yaşlı ve çürüyecek durumda olanların kesimi değil. Bu kesim düz ara bir kesimdir. O bölgede ne kadar ağaç varsa, her türlü ağaç olduğu gibi kesiliyor. Dozerler ile ağaçların kökleri çıkarılıyor, yeniden fidanlar dikiliyor. Bunların yetişmesi için çok uzun bir süreç gerekecek.” dedi.

“Akciğerlerimiz, yok ediliyor”

Faruk Eker, sözlerine şöyle devam etti: “Bizim bölgemiz turizm ve hava kirliliği açısından kritik olan bir bölgedir. Bilindiği üzere hava kirliliğinden dolayı epey sıkıntılar yaşandı. Türkiye’de en fazla hava kirliliğine sahip olan bölgeydik. Bu alanlar bizim için çok kıymetlidir. Korudağlar, tam yaşam alanlarımızın dibindedir. Tamamıyla bizim oksijen kaynaklarımızdır. Bunların düz ara kesilmesi tekrar ağaçlandırılması için geçen süreç çok uzun olacaktır. Akciğerlerimiz şu an bu bölgede yok ediliyor. Bu kesimler sadece tek bir yerde de değil. Enez’den başlayıp, Malkara sırtlarına kadar bölge bölge sürekli kesimler yapılıyor. Kesimler bölge bölge olunca çok dikkat çekmiyor. Bu hafta yaptığımız gezilerde kesimlerin baya yoğun olduğunu gördük.”

“Bölgedeki ağaçların bugünkü konumunu

alması için en az 50 yıllık süreç gerekir”

“Kesilen ağaçların yerine yenileri ekiliyor ve bunlar yeniden tutar mı?” şeklindeki soruya cevap veren Eker, şunları söyledi: “Bakıldığı ve ilgilenildiği zaman mutlaka tutar. Ama birbirini karşılama süresi çok uzun sürer. Bölgedeki ağaçların bugünkü konumunu alması için en az 50 yıllık süreç gerekir. Korudağlar bölgesi çok küçük bir bölgedir. Türkiye’de kesim için bir tek bu alan mı kaldı? Bu kesimler seyreltilerek kesilmiş olsa, genç ağaçlar bırakılmış olsa ve kesilen bölgelerin arasına yeniden ağaç dikilip onların yetiştirilmesi çalışılsa daha uygun olmaz mı? Bu işin içerisinde bir rantın olduğunu düşünüyorum.”

“Bölgedeki ağaçların kesilmemesi lazım”

“Ağaç kesimi yapılıyor ama ne amaçla yapıldığı konusunda bilgi var mıdır?” şeklindeki soruya cevap veren Faruk Eker, sözlerini şöyle tamamladı: “Yetişmiş ve yaşlanmış ağaçlar kesilerek, yeniden gençleştirilmiş ve endüstri değeri daha yüksek bir ağaç dizisiyle yeniden ekimler yapmak amacıyla deniliyor. Bana pek bir cevap veya yöntem olacak şey gibi gelmiyor. Bizim bu bölgedeki ağaçlarımız çok kıymetlidir. Bölgemiz hem turizm açısından kıymetli bölge hem de yakın bölgedeki tek çam ağaçlarının ormanlık alan olduğu bölgedir. Buralar bölgenin oksijen deposudur. En azından bu bölgedeki ağaçların kesilmemesi lazım. Maalesef ülkemizdeki ormanlık alanlar her geçen gün kesilerek veya toplu yaşam alanı olup imara açılarak azalıyor. Elimizde mevcut olan bu yerler bir takım projeler ile bitiriliyor. Bu bana pek mantıklı gelmiyor, aslında araştırılması gerekiyor diye düşünüyorum. Neden yapılıyor, bu şekilde mi yapılması gerekiyor, bu kesimler şart mı, araştırılması gerekiyor. Bunu aşağı yukarı 5 yıldır gündeme getiriyoruz. Kamuoyunun dikkatini çekmeye çalışıyoruz. Sosyal medyada fotoğraflar ile paylaşıp çağrıda bulunuyoruz ama şu ana kadar sesimize kulak veren olmadı. Bir gün bölgedeki tüm ağaçlar kesilip ormanlık alan çıplak kaldığında işin farkına varılacak, o zaman iş işten geçmiş olacak.”

(Haber: Deniz ÇİL)

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Süleymanpaşa'da mülkiyeti Belediyeye ait büfe, kafeterya ve çay bahçeleri kiraya verilecek

Süleymanpaşa Belediyesi mülkiyeti belediyeye ait büfe, kafeterya ve çay bahçelerini kiraya vermek üzere ihale düzenleyecek.

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre, 2 adet büfe, 1 adet çay bahçesi, bir kafeterya ve bir çay ocağı kiraya verilecek.

İhale Ertuğrul Mahallesi Yazar Mehmet Serez Caddesi No:10 Süleymanpaşa TEKİRDAĞ adresinde bulunan Süleymanpaşa Belediyesi Ek Hizmet Binası Toplantı Salonu’nda 5 Ekim 2021 tarihinde 14.15 – 15.15 saatleri arasında yapılacak.

İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/854266/emlak/is-yeri-ve-ticari-isletme/tekirdag-suleymanpasada-mulkiyeti-belediyeye-ait-bufe-kafeterya-ve-cay-bahceleri-kiraya-verilecektir

Çorlu'da banka ATM yerleri kiraya verilecek

Çorlu Belediyesi, Banka ATM yerlerini 5 (Beş) yıl müddetle “Açık Teklif” usulü ihaleyle kiraya verecek.

Demirköy Orman İşletme Müdürlüğü orman yolunda üst yapılar yaptırmak üzere ihale düzenleyecek.

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre, Reşadiye Mah. Bülent Ecevit Bulvarı’nda 3 adet, Yenice Mahallesi İstiklal Caddesi’nde 3 adet olmak üzere toplamda 6 banka ATM yeri kiraya verilecek.

İhale 13 Ekim 2021 saat 15.00 – 16.15 arasında Çorlu Belediyesi Hizmet Binasında bulunan Belediye Encümen toplantı salonunda yapılacaktır.

İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/852485/ihale-duyurulari/kullanim-hakki-ve-isletme-haklarinin-kiraya-verilmesi/tekirdag-corluda-mulkiyeti-belediyeye-ait-6-adet-banka-atm-yeri-kiraya-verilecektir

Uzunköprü Belediyesi' ne ait lojmanlar kiraya verilecek

Uzunköprü Belediyesi'ne ait taşınmazlar açık arttırma usulü ile kiraya verilecek.

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre, Yeniköy Mahallesi, Çöpköy Mahallesi ile Rıza Efendi Mahallesi’nde bulunan lojmanlar kiraya verilecek.

İhale 4 Ekim 2021 tarihinde saat 14.00 ile 14.15 arasında Uzunköprü Belediyesi Hizmet binası zemin katta bulunan Refik MARTİN Salonu’nda yapılacak.

İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/853186/emlak/konut/edirne-uzunkopru-belediyesi-ne-ait-lojmanlar-kiraya-verilecektir

Geçmiş, tamamlanan program ve Gökçetepe'nin su ve kanalizasyon yapım işi hakkında bilgi verdi: "Yaklaşık 5 milyon TL tutarında içme suyu ve kanalizasyon yatırımını gerçekleştirmeye çalışacağız"

Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, 2021 programını, İl Özel İdaresi personelinin özverili çalışmaları sonucu 9 ayda tamamladıklarını belirtirken, 121 km birinci ve ikinci kat asfalt yaptıkları 2021 yılı içerisinde, ödenek bulunması durumunda Gökçetepe Köyü'nün su ve kanalizasyon işini de yapacaklarını söyledi.

Geçmiş, 2021 yatırım programının sonuna geldiklerini dile getirerek, programın tamamını yerine getirdiklerini söyledi. Yatırım programı ile birlikte İl Genel Meclisi'nde bütçenin oylandığını hatırlatan Mehmet Geçmiş, "Bütçemizde 85 milyon TL gelir tespiti yaptık. Geçen yıl 90 milyon TL olan gelirler, pandemi nedeniyle azaldı. Bu gelirin azalacağını Sayın Valimiz ile birlikte tahmin etmiştik ve İl Genel Meclisi'nde 70 milyon TL kredi kullanılmasına karar verdik. Sayın Valimiz bu paranın 38 milyon TL'sini kullandı, kalan kısım ise boşta bırakıldı." dedi.

"Program kapsamında toplamda 121 km birinci kat asfalt yaptık"

2020 yılında Yunanistan sınırında Suriyeli göçmen yoğunluğu yaşandığını hatırlatan Geçmiş, "2020 yılında Suriyelilerin Edirne bölgesindeki sınırda yoğunluk oluşturdular. Bununla ilgili onların insani yardımlarının tümünü Edirne İl Özel İdaresi'nin imkanları ile karşıladı. Bu, ödeneklerimizde biraz sıkıntı yaratsa da, vatandaşlarımıza yaptığımız hizmetlerde sıkıntı yaratmadı. Program kapsamında toplamda 121 km birinci kat asfalt yaptık. Bunun toplam değeri de yaklaşık 5.5 milyon TL. Bunun yanı sıra yine 121 km ikinci kat asfalt yaptık. Bu asfalt programımızın tamamı bitti. Şimdi muhtarlarımız ve vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda yolların düzgün hale getirilmesi için çalışıyoruz. Ayrıca, Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüze ayırdığımız 4.5 milyon TL'lik ödenek ile Lalapaşa, Havsa, İpsala ve Keşan'daki içme sularımızın irsaliye hatlarını değiştirdik. Bununla ilgili olarak Yeniceçiftlik Köyü içme suyu depo yapımına 300 bin TL, Bahçeköy, Seydiköy, Gülçavuş, Bıldır köylerine toplamda 3.5 milyon TL'lik yatırım yaptık." diye konuştu.

"Yüz yüze eğitimin başlaması öncesinde okullardaki çalışmalarımızı tamamladık"

Program dışında ekstra işlemlerin de yapıldığını kaydeden Mehmet Geçmiş, okullarda yapılan çalışmalara da değinerek, "Yüz yüze eğitimin başlaması öncesinde okullardaki çalışmalarımızı tamamladık. Çocuklarımız şuan okullarda fiziki anlamda sorunsuz eğitimlerini sürdürüyor. Okullarımızın bakımlarına yaklaşık 30 milyon TL ödenek ayırmıştık. Keşan ve Uzunköprü'de birçok köyümüzde yatırımlarımıza devam ettik. İl Özel İdaresi'nde çalışan personellerimiz, programın gerçekleşmesinde çok başarılı bir performans gösterdiler ve 12 ay olarak planladığımız çalışmaları 9 ayda tamamladılar." şeklinde konuştu.

"Gökçetepe Köyümüzün su ve kanalizasyon yapımı için Sayın Valimizin bir çalışması var"

Artık öngöremedikleri işler ile ilgili talepler aldıklarını ifade eden Geçmiş, şunları söyledi; "Sayın Gökçetepe Köyümüzün su ve kanalizasyon yapımı için Sayın Valimizin bir çalışması var. Bu çalışmanın maliyeti çok yüksek ancak ödenek bulabilirsek, 2021 yılı içerisinde yaklaşık 5 milyon TL tutarında içme suyu ve kanalizasyon yatırımını gerçekleştirmeye çalışacağız. Bunun gibi gelen talepleri değerlendirmeye çalışıyoruz. Pandemiden dolayı ödeneklerimiz al olsa da, İl Genel Meclisi üyelerimizin de talep ve kararları ile birlikte 9 ilçemizdeki öncelikli tüm talepleri yerine getirmeye çalıştık. Meclis üyesi arkadaşlarımız artık 2022 yılının taleplerini almaya başlayacak. Kasım ayında da 2022 yılının programını onaylayacağız."

Haber: İlker GÜREL

-Hurdaya dönen otomobilde hayatını kaybetti

Keşan-İpsala yolunda meydana gelen trafik kazasında, İpsala Gümrük Kapısı kuyruğunda bekleyen TIR'a çarpan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti.

İddiaya göre; Keşan istikametinden İpsala istikametine giden Mustafa Başaran (38) yönetimindeki 22 AAS 536 plakalı otomobil, İpsala girişin e geldiği sırada İpsala Gümrük Kapısı'ndan yurt dışına çıkış yapmak için kuyrukta bekleyen TIR'ın VA 0338 AB Makedonya plakalı dorsesine arkadan çarptı. İhbar üzerine kaza yerine polis, jandarma ve sağlık ekipleri sevk edildi. Kaza yerine gelen sağlık ekipleri, Başaran'ın hayatını kaybettiğini belirledi. Kaza ile ilgili soruşturma başlatıldı.

 Haber MERKEZİ

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar