Son Dakika
OSB Keşan’a biran önce kurulmalı...--“Çeltik üreticisi, hüsrana uğradı”LİDAŞ, toplam 90 bin ton depolama kapasitesi ile hizmete girecekKETEM Birimi'ndeki Sigara Bırakma Polikliniği hizmet vermeye devam ediyorPancar üreticisi Yusuf Uzdilli: "100 ton ürün elde eden bir üretici, yaklaşık 6 bin TL az para almış oluyor"“Mevlid-i Nebi Haftası’nın bu yıl ki teması ‘Hz. Peygamber ve Gençlik’tir”Eğitim Sen’in müzik ve şiir dinletisi etkinliği büyük beğeni topladı“Yolcular, Keşanlı taksicilerden memnun”Kışlık odunlar evlere taşınıyorBazı kalorifer ateşçilerinden örnek teşkil edecek davranış
AK Parti ve MHP sürpriz yaptı, CHP aynı listeyle devam dedi

AK Parti ve MHP sürpriz yaptı, CHP aynı listeyle devam dedi

 

 

AK Parti: Rafet Sezen, Mustafa Mercan, Fahrettin Savcı

CHP: Okan Gaytancıoğlu, Erdin Bircan, Gürkan Güneser

MHP: Gürsel Şimşek, Hüseyin Ülker, Nehir Çakır

HDP: Sedat Zımba, Halide Demirkapı, Mehmet Şerif Öner

::::::::::::::::::::::::::::

1 Kasım’da yapılacak olan 26. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri’nde siyasi partilerden aday olan Milletvekilleri, dün açıklanırken, özellikle AK Parti’nin listesi büyük şaşkınlık yarattı.
Seçimler için adaylık listeleri teslimi dün itibariyle sona erdi. Saat 17.00’de sona eren son teslim süresinde ilk adaylarını açıklayan MHP olurken, en son açıklanan AK Parti’nin milletvekili aday listesi diğer seçimlerde olduğu gibi yine süprizlerle doluydu. Açıklanan listeler arasında 7 Haziran Seçimlerinde TBMM’de yer alan 4 parti içersinde sadece AK Parti’de Keşanlı adayların bulunduğu ise dikkatten kaçmadı. Edirne’de CHP’nin adayları değişmez iken AK Parti’nin tüm, MHP’de ise ikinci ve üçüncü sıra adayları değişti.
MHP Gürsel Şimşek’le devam dedi
Adaylık listelerinin tesliminin son gününde ilk adaylık açıklamaları MHP’den geldi. Yapılan açıklamada, aday adaylık sürecinde başvuruda bulunmadığını açıklayan Gürsel Şimşek, 7 Haziran seçimlerinde olduğu gibi tekrar birinci sırada yer aldı. MHP’nin iki ve üçüncü sıralarındaki adaylar ise 7 Haziran’daki adaylardan oluşmadı. Buna göre MHP’nin ikinci sırasın da Hüseyin Ülker, üçüncü sırada ise Nehir Çakır yer aldı.

Gürsel Şimşek: “MHP mecliste temsil edilmek için halkın önünde olacak”

Listelerin açıklanmasının ardından açıklamalarda bulunan Gürsel Şimsek ve adaylığının tüm MHP’ye hayırlı olmasını dileyerek; “Partimiz tekrar bizi görevlendirdi. İnşallah bizi verilen görevi yerine getireceğiz. Güzel olacak. Edirne’de adaylar şekillendi. Teşkilatlar ile beraber program çerçevesinde iyi bir çalışma temposu getireceğimize inanıyorum. Her ne kadar sonbahar ve çiftçinin hasat için tarlada olduğu bir dönem ancak şehir merkezlerinde yoğun süren bir seçim kampanyası olacak. İyi bir sonuç alacağımızı düşünüyorum. 2,5 aylık süreçte gelişen olaylardan ötürü daha farklı bir seçim tercih yapılabileceğini düşünüyorum. Edirne’de her zaman var olduğumuzu göstereceğiz. MHP mecliste temsil edilmek için halkın önünde olacak. Halkın verdiği oylar neticeyi belirliyor. Ancak alamadığımız geçtiğimiz seçimde alamadığımız oyları bu seçimde alacağımızı umuyorum.” dedi.

CHP aynı listeyle devam
MHP’den sonra açıklanan CHP listelerinde ise herhangi bir değişiklik yaşanmadı. 7 Haziran genel seçimlerinde ön seçim ile milletvekili adayı olan Okan Gaytancıoğlu, Erdin Bircan ve Gürkan Güneser, 1 Kasım seçimlerinde de tekrar aynı sıralama ile aday olarak gösterildi.

Okan Gaytancıoğlu: “Bu atamayı bekliyorduk”

CHP 1. Sıra Milletvekili Adayı Okan Gaytancıoğlu, listelerin verilmesinin ardından yaptığı açıklamada; “Yeniden atandık. Bu atamayı zaten bekliyorduk. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu bu konuda başında bize söz vermişti. Çalışmayı bırakmamıştık, devam edeceğiz. Sıralama da değişmedi. Zaten ön seçimde partililerimiz bizi belli yerlere koymuştu. Aynı sıralamayı genel merkezimizin devam ettirmesi bizi mutlu etti. Hedefimiz 3-0.”

AK Parti’de Rafet Sezen ve Mustafa Mercan sürprizi
En son açıklanan liste ise AK Parti oldu. Herkesin merakla beklediği aday listesi, beklendiği gibi büyük süprizlerle açıklandı. AK Parti’nin YSK’ya teslim edilen listesinde 7 Haziran’da milletvekili seçilen Şemsettin Emir yer almazken, AK Parti İl Başkanlığı’ndan istifa ederek Milletvekili aday adayı olan ve aynı zamanda Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen, AK Parti’den Şemsettin Emir’in yerine 1. Sırada milletvekili adayı gösterildi.

İstifa etmedim demişti

AK Parti’nin ikinci sırasında yer alan Mustafa Mercan ise liste içersinde en büyük süprizlerden biri oldu. Daha önce gazetelerin “Aday adayı olacak mı?” Şeklindeki açıklamalarını yalanlayan ve başvuruda bulunmadığını açıklayan Mustafa Mercan, AK Parti’den 2. Sıra Milletvekili adayı olarak gösterildi. AK Parti İlçe Başkanlığı’ndan istifa etmesi gereken tarihte Mustafa Mercan’ın istifa edip etmediği ise merak konusu oldu.

Yine aday adaylık süresinde aday adaylık başvurusu yapmayan Fahrettin Savcı ise AK Parti’nin 3. Sıra Milletvekili adayı olarak gösterildi.

HDP:

HDP’nin milletvekili adayları listesinde, Edirne’den Sedat Zımba, Halide Demirkapı, Mehmet Şerif Öner yer aldı.

Vatan Partisi:

Vatan Partisi’nde ise Şükrü Özer, Levent Özcan ile Fatma Müzeyyen Oktay aday olarak gösterildi.

Saadet Partisi:

Saadet Partisi’de 1 Kasım’da yapılacak olan seçimlerde yarışacak adaylarını açıkladı. Buna göre Ali Erhan Demirkan 1. Sıra, Ayhan Özkan ikinci sıra ve Seçkin Öztürk ise 3. Sıra milletvekili adayı oldu.

LDP:

LDP’de ise milletvekili adaylarından Olcay Karaman, 1 sıradaki yerini korudu. LDP’nin listesi şöyle: 1. sıra Olcay Karaman, 2. Üçay Çabalar, 3. Hülya Baylan

TKP:Nuriye Yıldız, Ebru Akkurt, Fatma Melike Akgöz

DP: Doğan Yakar, Yener İşbilir,Münür Aydın

 

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

OSB Keşan’a biran önce kurulmalı...--

Yeni Mescit Mahalle Muhtarı Fikret Kantar, yaptığı açıklamada, Keşan’da işsizliğin çok fazla hissedildiğini ve istihdam alanlarının artırılması gerektiğini belirtirken; Tarım İhtisas OSB’nin de, Keşan’a biran önce kurulması gerektiğini kaydetti.

“İstihdam alanları artırılmalı”

İşsizlik oranının arttığını ancak, her şeye rağmen çalışanlarında olduğunu belirten Kantar, “Önümüzdeki kış mevsiminde, işsizlik ve hava şartları nedeniyle, çetin bir kış geçeceğini düşünüyoruz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile belediye tarafından yardımlar yapılmaktadır. Yardımlarla ilgili başvuranların hiçbiri geri gönderilmedi. Yardımlar belli bir yere kadar yapılabilir ama insanların öncelikle istihdam edilmesi gerekiyor. Kısacası, taşıma suyla değirmen dönmez. Yardımla ne kadar geçim sürdürebilir ki insan. İstihdam alanları genişletilerek, geçici süreli işlerin süreklilik halinde olmasını istiyoruz.” dedi.

“OSB’nin artık, biran önce Keşan’a kurulmalı”

Paşayiğit Mahallesi sınırların kurulması düşünülen Tarım İhtisas OSB hakkında da, konuşan Fikret Kantar, sözlerini şöyle sürdürdü: “OSB’nin artık, biran önce Keşan’a kurulmasını istiyoruz. Öncelikle bölgedeki işsizlik sorununun çözülmesi için adımlar atılmalıdır. Yerel seçimlere az bir zaman kaldı ve belediye başkan adaylarının işsizliğin çözümü üzerinde durmalarını istiyorum. Ayrıca, mahallemiz için düşünülen kentsel dönüşümün biran önce yapılmasını istiyorum.”

“Amacımız; gençlerin kendilerini geliştirmesidir”

Yaptıkları projeden de, bahseden Kantar, sözlerini şöyle tamamladı: “Öğretmenlerimiz tarafından öğrencilerin kendisini geliştirmesi için ücretsiz kurslar düzenliyoruz. Şuanda düzenlenen kurslarımız son derece faydalı oluyor. Amacımız; gençlerin kendilerini geliştirmesidir.”

(Haber: Deniz ÇİL)

 

“Çeltik üreticisi, hüsrana uğradı”

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, yaptığı açıklamada; çeltik fiyatları ve üreticinin durumu hakkında değerlendirmede bulundu.

“Devletin desteği hiç doğru dürüst olmadı”

Türkiye’nin pirinçte ithalatçı bir ülke konumunda olduğunu belirten Gaytancıoğlu, şunları söyledi: “Türkiye’nin uzun zamandan beri çeltik üretimi ciddi anlamda artıyor. 20 yıldan beri 300 bin tondan 900 bin tonlara çıktı. Bu tamamen yerli ıslahçıların ve çiftçilerin başarısıdır. Hem ıslahçılar iyi tohum geliştirdiler hem de çiftçi bu tohumları kullandı. Arazilerini büyüttüler, modern aletler kullandılar. Buna göre, üretim arttı. Fakat, devletin desteği hiç doğru dürüst olmadı. Tam tersine bazı yıllar köstek oldu. Bu yıllardan biri de 2018’dir.”

“Tarım Bakanlığı uyudu”

Okan Gaytancıoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Hasat iyi geçti ve verim yüksekti. Fiyat bazı çeşitlerde 3 TL’nin üzerinde seyretti. Fakat, TMO tarafından piyasalara müdahale edilmediğinden faizler yükselince ve enflasyon artınca fiyatlar geriledi. Devlet burada TMO’yu kullanmadı. Tabiri caizse Tarım Bakanlığı uyudu. Üretici borcunu ödeyebilmek için ürününü elden çıkarmaya başladı. Üretici, kilogramı 1,80 TL’ye ve 2 liraya sattı. Ama biz bu ürünü ithal ediyoruz. Şuanda, ithal maliyeti çok yüksek ve yaklaşık 3,5 TL’ye denk geliyor. Ürün ithal edileceğine, kendi çiftçinize destek verin. 15 Eylül’de Osmancık’ın fiyatını 3 TL’den açıklayın demiştim. Fakat, 15 Kasım’a gelindi ve fiyatlar açıklanıyor. Osmancık için 2,60 TL olarak açıklanıyor. Fakat, iri taneli çeşitler için fiyat yok. Bu son derece yanlış bir uygulamadır.”

“Üretici açısından bir hüsran oldu”

Üreticinin çok zor durumda olduğunu belirten Gaytancıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “TMO görevini yapamamıştır. Önümüzdeki yıl çeltik üretimini olumsuz etkileyecek bir karardır. Bunu 2 ay önce açıklasalar piyasada taban fiyat oluşurdu. Kimsenin elinde mal yok. Hasat başlamadan önce fiyat açıklanması çiftçiyi rahatlatır. Üretici açısından bir hüsran oldu.”

(Haber: Deniz ÇİL)

 

 

LİDAŞ, toplam 90 bin ton depolama kapasitesi ile hizmete girecek

Türkiye'deki lisanslı depoculuk sektörüne öncülük etmek ve bu iş alanı ile ilgili sorunları çözmek, ayrıca ülkedeki gelecek yıllarda kurulacak olan Ürün İhtisas Borsacılığı'nın da önünü açmak amacıyla kurulan TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi) TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) LİDAŞ (Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk San. ve Tic. A.Ş.), gelecek yıl Keşan'da 90 bin ton kapasite ile hazır hale gelecek.

TMO-TOBB LİDAŞ, TMO Keşan Ajans Amirliği'ne ait arazisini, arazi içerisindeki taşınmazları ile birlikte kiralamasının ardından, yaz aylarında, gelecek yıl yapacağı alımlar için silo çalışmaları başladı. Başlatılan çalışmalar kapsamında, her biri 2 bin 500'er tonluk 5 silo yapımı tamamlanırken, yaklaşık 50 dönümlük alanda, mevcut binalar ve yine yaklaşık 20 bin tonluk mevcut depoların yanı sıra, toplamda 28 adet 2 bin 500'er tonluk silonun yapılacağı öğrenildi. Böylece, toplam depolama kapasitesinin 90 bin tona çıkartılacağı alanda sorunsuz faaliyet gösterilmesi hedefleniyor. Çalışmalar hızla devam ederken, TMO Keşan Ajans Amirliği'nin, gelecek yıl faaliyet göstermeyeceği, depolama işlemlerinin TMO-TOBB LİDAŞ tarafından yürütüleceği bilgisi edinildi.

Haber: İlker GÜREL

KETEM Birimi'ndeki Sigara Bırakma Polikliniği hizmet vermeye devam ediyor

Keşan Toplum Sağlığı Merkezi Verem Birimi’nin alt katında faaliyet gösteren KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama Eğitim Merkezi) Birimi'ndeki  Sigara Bırakma Polikliniği, ücretsiz olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Sağlık Bakanlığı'nın Türkiye çapında yıllardır uyguladığı sigara bırakma seferberliği kapsamında kurulan Sigara Bırakma Poliklinikleri, hizmete devam ediyor. Keşan'da da Keşan Toplum Sağlığı Merkezi Verem Birimi’nin alt katında faaliyet gösteren KETEM Birimi'ndeki Sigara Bırakma Polikliniği, görevlendirilen bir doktor ile hizmet vermeye devam ediyor. Hafta içi mesai saatleri içerisinde, alınan randevu sonrasında hastalara verilen hizmet kapsamında, muayene yapılıyor. Yapılan muayene sonrasında, uygun görüldüğü takdirde, sigarayı bırakmak isteyen kişiye, sigara bırakma tedavisinde kullanılan nikotin bandı verilebiliyor. Geçmiş yıllarda, bahse konu poliklinikte, sigara bırakma tedavisinde kullanılan ilaçlar ücretsiz olarak verilmiş ve bu konuda ciddi oranda başarı elde edilmişti.

Haber: İlker GÜREL

Pancar üreticisi Yusuf Uzdilli: "100 ton ürün elde eden bir üretici, yaklaşık 6 bin TL az para almış oluyor"

Bölgedeki ekilişleri 2018 yılının Mart ayında, söküm işlemleri is Ekim ayının başlarında başlayan pancarda, söküm işlemi tamamlanırken, bölgede uzun yıllar pancar üretimi yapan üreticilerden Yusuf Uzdilli, ekilişlerin gelecek yıl biraz daha düşebileceğini belirtti.

Uzdilli, bölgedeki pancar sökümlerinin tamamlandığını belirterek, yaklaşık 550-600 dönüm ekiliş yapılan Keşan Bölgesi'nden, Alpullu Çeker Fabrikası'na gönderilen ürünün, 4 bin ile 5 bin ton civarında olduğunu söyledi. Alpullu Şeker Fabrikası'nın 12 Ekim 2018 tarihinde alıma başladığını, Ekim ayının sonunda da alımların sonlandığını ifade eden Yusuf Uzdilli, "Verimler ve kalite bu yıl düşük. Şu şartlarda pancar üreticisi, sadece girdiği kapıdan çıkar. Zarar etmez ama kar da etmez. Kalite düşük olduğu için üreticinin eline, açıklanan fiyatın altında para geçecek. Bu yıl tonu 235 TL'ydi. Ancak şeker oranı düşük olduğu için bu rakamlar 150 ile 170 TL arasına geriledi. Yani 100 ton ürün elde eden bir üretici, yaklaşık 6 bin TL az para almış oluyor." dedi.

"Bazı teklifler sunuyorlar"

Alpullu Şeker Fabrikası'nın 30 Kasım 2018 tarihinde itibaren el değiştireceğini bildiren Uzdilli, fabrikayı devralan kişilerin, bölgedeki üreticileri ziyaret ettiğini ifade ederek, "Bazı teklifler sunuyorlar. Biz de durum değerlendirmesi yapıyoruz. Aslında ekiliş konusunda çok umudumuz yok. Bazı tereddütlerimiz olsa da, bunu zaman gösterecek. Devletin verdiği imkanlar ile devralacak firmanın verdiği şartlar, birbirine yakın." diye konuştu.

"Firma da, devletin açıkladığı fiyata göre, 15 kuruş fark veriyor"

Devletin, pancar üreticisine "Küspe Kartı" dağıttığını, firmanın ise bunu vermediğini ifade eden Yusuf Uzdilli, şunları söyledi; "Firma da, devletin açıkladığı fiyata göre, 15 kuruş fark veriyor. Ancak burada firma küspe vermeyecek. Devlet, bize duruma göre nakliye ücreti ödüyordu. Şimdi firma, ton ya da dönüm başına 50 TL verecekmiş. Bu rakamlar ilerleyen yıllarda bizi kurtarır mı kurtarmaz mı bilmiyoruz. Artık ekecek üretici bulmak lazım. Eski sistemlerdeki ekilişleri yakalamak biraz zor gibi görünse de, pancar ekecek olan arkadaşları ikna edebilirsek durum değişebilir."

Haber: İlker GÜREL

 

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar