Son Dakika
Bulgar ve Türk yemeklerinin sergilendiği festival ilgi gördüİl Milli Eğitim Müdürü Cırıt'tan sevindirici açıklama: "3 ya da 4 bina yapacağız"Gümülcineli, ilçe başkanlığına adaylığını açıkladı“Trakya’da termik santrallere karşı dayanışmayı büyütelim”Vural: “Köylere su verilmeye başlandı”“Keşan, bütçeden aslan payını alacak”İndirimli "Alışveriş Günleri Etkinliği" bugün başlıyorMaskeli saldırgan tarafından tabancayla vurulduVatandaş, köpeğe çarpıp kaçan sürücüye tepki gösterdiKeşan kadınları Ankara’da
- Sorunların çözümü için birlik mesajı verildi..!!

- Sorunların çözümü için birlik mesajı verildi..!!

Helvacıoğlu: “Sorun varsa, çözümü için birlikte hareket edelim.”

Demirkan: “Birlik içerisinde hareket edersek, her sorunun üstesinden geliriz.”

Ezer: “Engellilere uygun araç üretilmiyor.”

Arıkan: “Odalar, sizlerin sorunlarını çözmek için var.”

::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu tarafından düzenlenen Taşımacılar Sektör Sorunları ve İstişare Toplantısı, önceki gün Şapçı Ağadayı Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

Saat 18.30 sıralarında başlayan toplantıya; Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Yönetim Kurulu üyeleri Kadir Mutaf ve İsmail Şapçı, Meclis Üyesi Murat Arıkan, Keşan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mahmut Demirkan, S.S. 25 No’lu Keşan Şehiriçi Minibüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı İbrahim Ezer ve taşımacılık faaliyetinde bulunan firmalar ile kooperatif temsilcileri katıldı.

Toplantıda ilk olarak, Helvacıoğlu söz aldı.

Helvacıoğlu: “Sıkıntıların istişare

edilerek, çözüleceğini düşünüyorum”

Taşımacılıkta ve ulaşımda faaliyet gösterenlerin sorunlarını dinlemek için bir araya gelindiğini hatırlatarak, sözlerin başlayan Mustafa Helvacıoğlu, “Öncelikle mesleğinize ve işinize sahip çıkıp, burada olduğunuz için hepinize teşekkür ederim. Türkiye’de ve dünyada her geçen gün şartlar değişiyor. Ekonomik daralma yaşanıyor ve rekabet hızlanıyor. Sizin sektörünüzde de, ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Sıkıntıların istişare edilerek, çözüleceğini düşünüyorum. Birlik olunursa, daha derli toplu çözümler oluşturulacaktır. Çünkü birlikten rahmet olduğunu herkes biliyorum.” dedi.

“Sorun varsa, çözümü için birlikte hareket edelim”

Helvacıoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Taşımacılıkta ve ulaşımda faaliyet gösteren sizlerin önüne her gün yeni bir vergi, yeni bir zam, yeni bir organizasyon ve yeni bir maliyet çıkıyor. Ülkemizde, savaş ekonomisine benzer ciddi bir sıkıntı yaşanıyor. Bir tarafta Suriye, bir tarafta Irak’ta savaş olurken, diğer tarafta dünya ekonomisinde sıkıntıların yaşandığı görülüyor. Ancak, bizler, sıkıntıları fırsata çevirmek için mücadele ediyoruz. 15 Temmuz’dan sonra ülke zorlanmaya başladı. Ama biran önce toparlanmamız lazım. Bu bayrak ve bu millet bizimdir. Biz iş dünyası olarak, kendi işimizle meşgul olmalıyız. İşimize bakarken de, sorunlarımıza da birilerinin bakmasını sağlamalıyız. Hepimiz alın terimizle çalışıyoruz. Sektörün temsilcilerinin bir araya gelmesinin yollarını bulmalıyız. Sorunlarımızı hangisi siyasi parti ya da hangi belediye çözecekse orada çözüm arayalım. Onları seçen yine vatandaş olarak bizleriz ve onların kapısını aşındırmalıyız. Sorun varsa, çözümü için birlikte hareket edelim. Aksi takdirde, sorunlarımızı çözemez hale geliriz. Ayrıca, siyasetin önüne çözüm önerilerimizi de, sunarak, gitmeliyiz. Sizlerin sorunlarınızdan haberimiz olmazsa ve bizler size yardım edemezsek, burada biz ne iş yapabiliriz? Bundan ötürü de, çözüm için zorlamamız lazım. Çözüm ararken yanınızda kurumlarınız olsun. Kurumlarla birlikte hareketin edin. Çünkü size hizmet etmek için var bu kurumlar.”

“En fazla verginin alındığı sektör, sizin sektörünüzdür”

Esnafın ve iş dünyasının istihdamda bulunduğunu ve vergi verdiğini belirten Mustafa Helvacıoğlu, “İş dünyası olarak, şuanda araçlarınızı yeniliyorsunuz ve yarı yarıya devlete vergi veriyorsunuz. Bizler vergi sisteminin ve ticaretin ortaklarıyız. En fazla verginin alındığı sektör, sizin sektörünüzdür. Bundan ötürü de, birliğimizi ve beraberliğimizi korumamız gerekiyor. Bizler, sizlerin her sorununu bilemeyiz. Ondan dolayı da, sorunlarınızı bizimle paylaşın. Trakya’da birçok yerde bu birlik ve beraberlik yok.” şeklinde konuştu.

“Gücümüzü kullanalım”

Helvacıoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Çalışan ve üreten insanın arkasında herkes olur. Bu AK Parti, CHP, MHP meselesi değil. Bizler siyasilere sorunları iletirsek ve çözümleri masaya yatırırsak, çözüm yolları oluşur. Bundan ötürü de, gücümüzü kullanalım. Ankara’ya sorunlarımızı taşıyalım ve mutlaka çözülecektir.”

“Keşanlı taksilerin yurtdışından yolcu alması…”

Mustafa Helvacıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Keşan’daki taksilerimizin yurt dışından yolcu alıp gelmesi konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Yunanistan’ın ve Bulgaristan’ın taksicileri vize konusu iyi şekilde yapıyorlar. Bizlerde bunu yapmalıyız. 2018 yılında, bu yönde kafa yormalıyız. Hızlı taşımayı yapabilmeliyiz. Çanakkale Köprü yapılınca, Keşan by-pass edilecek diye düşünülüyor. Ancak, burası daha kıymetli olacaktır.”

Demirkan: “Birlik içerisinde hareket

edersek, her sorunun üstesinden geliriz”

Daha sonra söz alan Demirkan ise, şunları söyledi: “Dertler ve sıkıntılar hep aynı. Sektörde yaşanan sorunları, bizler yetkili mercilere ilettik. Ancak, belli bir yerde tıkanıyoruz. Bundan ötürü de, birlik içerisinde hareket edersek, her sorunun üstesinden geleceğimize inanıyoruz. Şehiriçi taşımacılıktaki ‘M, S, T’ belediyeye bağlıdır. Ayrıca, yaşla ilgili problemleri de yetkililere ilettik. Devlet bize para vermesin ancak, 65 yaş üstü vatandaşı 1 liraya taşıyalım dedik. Çünkü Keşan gibi 65 bin nüfusu olan bir yerde yaşlı nüfusta fazla. Ayrıca, kanunun en hızlı şekilde ilerlediği bölgeyiz. Taşımacılık olarak, biraz sıkıntılıyız.”

“ÖTV indirimi…”

ÖTV indirimleri hakkında da, konuşan Mahmut Demirkan, sözlerini şöyle tamamladı: “Takside, ÖTV indirimi yapıldı. Kamyon ve minibüste de, ÖTV indiriminin yapılmasını istedik. Diğer sektörlere yapılan devlet katkılarının bizlere de yapılmasını istedik. Örnek vermek gerekirse; mazotta da, indirim yapılmasını istedik.”

Ezer: “Engellilere uygun araç üretilmiyor”

Daha sonra söz alan Ezer de, şunları söyledi: “Minibüsçüler olarak, araçlarımızı değiştiriyoruz. Ancak, engellilere uygun şekilde olması gerektiğini dile getiriyorlar. Elbette ki, engellilere uygun şekilde araç alalım ancak, bu yönünde bir üretim yapılmıyor. Üretim olmadığı içinde mevcut araçlarımızı ya da yeni araçlarımızı, engellilere uygun hale getirmek için çalışıyoruz. 2018 yılında tüm araçlar engellilere uygun hale getirilmesi yönünde kanun var. Bizim istediğimizde, engellilere yönelik araçlarında üretilmesidir.”

Arıkan: “Sorunlarımızın çözümü

için tek yumruk olmalıyız”

Toplantıda son olarak, söz alan Murat Arıkan, şunları söyledi: “Odalar, sizlerin sorunlarını çözmek için var. Herkesin kendisine göre, sıkıntıları var ve çözmek için mücadele ediyor. Bazı sıkıntılar çözülürken; bazıları kalıyor. Sorunlarımızın çözümü için tek yumruk olursak, kısa sürede çözüleceğine inanıyorum. Büyük şirketler artık, yanı başımıza kadar geldiler. Zaten bu şirketler yakın zamanda gelecektir. Onlar geldiğinde bizler çırak olacağız. Birlik olursak, gelmelerini engelleyemeyiz ancak, geciktirebiliriz. Biz sizlere yeni bir iş bulamayız ama işlerinizi iyileştirmeniz için yardımcı olabiliriz.”

“Muayene istasyonu Keşan’daysa,

önceliğin bizlere verilmesi gerekiyor”

Arıkan sözlerini şöyle sürdürdü: “En büyük sıkıntılardan biri ticari araçların muayeneden geçmemesidir. Ayrıca, muayene istasyonu Keşan’da ancak, randevu alınamadığı yönünde sıkıntıların olduğu bizlere geliyor. Çünkü şehir dışından araçlar buralardan randevu alıyor ve Keşanlılara sıraya gelmiyor. Muayene istasyonu Keşan’daysa, önceliğin bizlere verilmesi gerekiyor. Toplu lastik ve mazot için yine birlik olursak, daha ucuza mal ederiz.”

“2-3 Aralık’ta, güvenli sürüş eğitimi düzenlenecek”

Arıkan sözlerini şöyle tamamladı: “SCR belgesi olan mal sahibi ve sürücüler için güvenli sürüş eğitimi düzenlenecek. 2-3 Aralık’ta düzenlenecek bu eğitimin ardından sertifika verilecektir. Bu eğitimler; şoförler odasıyla birlikte yapılıyor. Sertifikalar yakın zaman içerisinde istenecek. En azından şimdiden sürücülerimizin belgelerini almalarını istiyoruz.”

(Deniz ÇİL-Fevzi Can DİREK)

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Bulgar ve Türk yemeklerinin sergilendiği festival ilgi gördü

Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Odası ve Bulgaristan’ın Pomorie kasabasındaki BİO Net Derneği'nin ortaklaşa hazırladıkları "Komşuların Lezzet Ağı" projesi kapsamında, dün Keşan'da düzenlenen festival ile Türk ve Bulgar yemekleri, beğeniye sunuldu.

Saat 11.00 sıralarında, Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi'nde başlayan festivale, Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, Bulgaristan BİO Net Derneği Başkanı Yanka Dimitrova, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ, Bulgar ve Türk aşçılar ile vatandaşlar katıldı. Avrupa Birliği Bakanlığı'nın ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında gerçekleştirilen festivalde açılış konuşmasını Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Odası Başkanı Hüseyin Çakmak yaptı. Projeyle her iki ülkenin turizmine katkı sağlanacağına dikkat çeken Çakmak, "Bulgaristan'dan gelen misafirlerimiz Keşan, İpsala ve Enez ilçelerinde nereleri görebilirler, nerede yemek yiyebilirler, nerede konaklayabilirler bunları gösterebilmek için mücadele verdik. Bu festivalde de Bulgaristan ve Türkiye'nin yemeklerini sunacağız. İleriki dönemde daha geniş kapsamlı etkinlikler düzenleyeceğiz." dedi.

Dimitrova: "Bizim mutfağımızla sizin mutfağınızda hem benzerlikler, hem de farklılıklar var"

Daha sonra söz alan Bulgaristan BİO Net Derneği Başkanı YankaDimitrova, proje kapsamında Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Odası'yla çok uyumlu bir çalışma gerçekleştirdiklerine dikkat çekerek, "Proje kapsamında yeni analizler yapıldı. Turizm haritası oluşturduk. Her iki şehrin değerleriyle ilgili kitap basıldı. İlk festivali Burgaz bölgesinde, ikincisini ise Keşan'da yapıyoruz. Bizim mutfağımızla sizin mutfağınızda hem benzerlikler, hem de farklılıklar var. Bugün de bu yemekleri tatma imkanı bulacaksınız. Uyumlu çalışmadan dolayı partnerlerimize teşekkür ederim. Bu tip projelerin devamını diliyorum." diye konuştu.

İnağ: "Diğer oda başkanlarından da Avrupa Birliği projesi yapmalarını istiyorum"

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ ise düzenlenen proje ile gerek turizm, gerekse otel işletmecilerinin yanı sıra esnafa da büyük katkı sağlayacağını belirterek, şunları söyledi; "Bu projelerin geniş anlamda bizlere desteği var. Projenin arkasında sadece odamız değil tüm halk var. Birlik olarak 10'uncu projeye imza attık. Fakat durakladık. 2014 yılında denildi ki, 'Projelerde Avrupa Birliği fiziki imkan verecek'. Ama halen yok. Birliğimizi fiziki bir imkan sağlamak istedik ama boş çıktı. Ama gidin görün ki, binalar yaptılar, arabalar aldılar. Bunda Türkiye'nin de çok büyük payı var. Paralarımız tam geri dönmüyor, diğer oda başkanlarından da Avrupa Birliği projesi yapmalarını istiyorum."

Özcan: "Başkalarının yemeklerini görmeden, tatmadan kendi yemeklerimizin ne kadar iyi olduğunu anlamamız mümkün değil"

Festivalin son konuşmasını yapan MehmetÖzcan, proje ile her iki komşu ülke yemeklerinin tanıtma imkanı sağlandığını belirterek, "İnsanların birinci önceliği yemektir. Yaşamak için yememiz lazım. Başkalarının yemeklerini görmeden, tatmadan kendi yemeklerimizin ne kadar iyi olduğunu anlamamız mümkün değil. Alışveriş yaptıkça, her iki ülke karşılıklı olarak ilişkilerine devam ettikçe hizmet kalitesi de artacaktır. Benzer yakın iki coğrafyada yaşayan iki toplumun kendi yöresel yemeklerini burada görmekten mutluluk duyuyorum."diye konuştu.

Yemeklere büyük ilgi gösterildi

Etkinlikte Bulgaristan Yani Popov Trakya Korosu ve Lalacık Köyü Halk Oyunları ekibi de gösterilerini sundu. Festivalin açılışı, protokol üyeleri ile Türk ve Bulgar katılımcılar tarafından davul-zurna eşliğinde halay çekilerek yapıldı. Yaklaşık 50 metre uzunluğundaki stantlarda Bulgar ve Türk yemekleri katılımcılara ikram edildi. Yemekleri tatmak isteyen vatandaşlar ise izdiham yarattı. Etkinlikte vatandaşlara proje kapsamında hazırlanan yemek kitabı, lezzet haritası, kültür takvimi, aşçı şapkası ve önlüğü ile mutfak eldivenleri dağıtıldı.

İlker GÜREL

 

 

İl Milli Eğitim Müdürü Cırıt'tan sevindirici açıklama: "3 ya da 4 bina yapacağız"

 

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) tarafından, Keşan'daki özel eğitim kurumlarının yöneticileri ve temsilcileri ile yapılan toplantıya katılan İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Keşan'a 3 ya da 4 okul yapılacağını bildirirken, bu okul binalarından birinin Paşayiğit Mahallesi'nde olacağını söyledi.

Saat 10.30 sıralarında, Şapçı Prestige Hotel'de başlayan toplantıya; Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan TSO Meclis Başkan Yardımcısı Sevtap Engin, Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kemal Soytürk, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili İlhan Saz ile özel eğitim kurumlarının temsilcileri katıldı.

Helvacıoğlu: "İnsana yapılan yatırım, ülkeyi büyütecek en hızlı yatırım olacaktır"

Toplantı öncesinde bilgi veren Mustafa Helvacıoğlu, özel eğitim kurumlarının sorunları ve çözüm önerilerini konuşmak adına düzenledikleri toplantıda, Keşan'daki eğitimi masaya yatıracaklarını dile getirerek, "İnsana yapılan yatırım, ülkeyi büyütecek en hızlı yatırım olacaktır. En iyi mirasın da eğitim olduğunu söylemek gerekir." dedi.

Cırıt: "Problemsiz bir eğitim düşünemeyiz"

Daha sonra söz alan Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt eğitimcilerin sorun ve çözüm önerilerini konuşmak için bu toplantının düzenlendiğini ifade ederek, "Özel eğitim kurumlarının her zaman problemleri vardır. Eğitim de muhakkak problem vardır. Çünkü problemsiz bir eğitim düşünemeyiz. En nihayetinde insanın olduğu yerde, insanın eğitiminin olduğu yerde bazı sorunlar olacaktır. Fakat bu sorunları minimize etmenin çabasını bizler göstermek zorundayız. Hem il hem ilçe milli eğitim müdürlüğü olarak hem de özel sektör yöneticileri olarak birlikte alacağımız kararlarla, birlikte yapacağımız çalışmalarla bir ve beraber bu yolda yürümemizle, eksiğimizi beraber tamamlayarak, belli bir noktaya getirerek eğitim camiasına daha büyük hizmetler yapacağımıza inanıyoruz. İnşallah bu toplantı, güzel şeylerin başlangıcının vesilesidir." diye konuştu. 

"3 ya da 4 bina yapacağız"

Basın mensuplarının, Yeni Mahalle sınırları içerisinde bir ortaokul istenildiği ve Keşan'a yeni eğitim binalarının yapılıp-yapılmayacağı yönündeki soruyu cevaplandıran Cırıt, şunları söyledi: "Okul yatırımlarımız var. Planlamalar TBMM'den yeni geçti. Bütçelerin meclise gelerek, kabul edilmesi gerekiyor. Kabul edildikten sonra bütçeye göre Keşan'da 3 yatırım yapacağız. Keşan'a gelirken Paşayiğit Mahallesi'ne uğradık. Oraya da okul planımız bugün itibariyle çıktı. 3 ya da 4 bina yapacağız. Keşan, Edirne'den daha çok büyüyor. Bu nedenle eğitim yatırımına ihtiyacı var."

İlker GÜREL

 

 

 

 

 

Gümülcineli, ilçe başkanlığına adaylığını açıkladı

 

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Keşan İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli, dün düzenlediği basın toplantısında, 9 Aralık 2017 tarihinde yapılacak ilçe başkanlığı seçimlerinde yeniden aday olduğunu açıkladı.

Parti lokalinde düzenlenen toplantı, saat 12.00 sıralarında başladı.

Toplantıya, Gümülcineli’nin yanı sıra; Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan, Yenimuhacir Belediye Başkanı Recep Ordu, yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda partili katıldı.

“Kongremiz, 9 Aralık’ta…”

Açıklamasına, “Hepimizin bildiği gibi, partimizin olağan kongre süreci başlamış olup, belirlenen tarihlerde tüm ilçeler kongrelerini yapacaklardır.” diyerek, başlayan Gümülcineli, şunları söyledi: “İlçemizin kongre tarihi 9 Aralık 2017 Cumartesi günü olup, Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi Konferans ve Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilecektir.”

“Delege seçimlerimizi hiçbir şaibeye fırsat

vermeden tarafsızlık ilkesi içerisinde gerçekleştirdik”

Erdoğan Gümülcineli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son günlerde bazı partililerimiz arasında, adaylığım ile ilgili çeşitli yorumlar yapıldığı tarafımca bilinmektedir. Devletin etkinliklerini amaç, yöntem ve içerik olarak düzenleme ve gerçekleştirme esaslarının bütününü, aynı zamanda davranış biçimi ve düşünce yapısını içeren siyaset, bizleri yurttaşlık düzeyinde etkilemektedir. Bu fikir ve düşünce içerisinde, delege seçimleri bitmeden adaylık açıklamamı yapmayı uygun görmedim. Delege seçimlerimizi hiçbir şaibeye fırsat vermeden tarafsızlık ilkesi içerisinde, üyelerimizin olağanüstü katılımı ve katkıları ile Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu bizlerin içerisinde bulunmaktan, onur ve şeref duyduğumuz Cumhuriyet halk Partisine yakışan anlayışla gerçekleştirdik. Ben CHP Keşan İlçe Başkanı olarak, yönetim kurulum adına bütün üyelerimize teşekkürü bir borç bilirim.”

“El ele verirsek, güç kazanabiliriz”

2019 yılında yapılacak olan seçimin CHP için yeni bir başlangıç olacağını ifade eden Gümülcineli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yapılacak olan kongre sürecinin akabinde görev alacak yeni İlçe Başkanımız ve yönetim kurulu üyelerimizi, kendilerini bekleyen görev ve sorumluluklar bilinci içerisinde, partimizi 2019 yılında yapılacak olan yerel, genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine taşıyacağı kaçınılmazdır. Yapılacak olan bu seçimler ülkemizi ya tek adam rejimine ‘Ben yaptım oldu.’ anlayışı ile yönetilmeye mecbur edecek ya da modern dünyanın bir parçası olup, parlamenter sistem, yürütme, yasama ve yargı organlarının denetimde olduğu demokratik bir yönetim sistemi ile yönetilmeye devam edecektir.

2019 Yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi ülkemiz ve partimiz adına yeni bir başlangıç olacaktır. Bu seçim, milletvekilliği ve belediye başkanlığı seçimlerini içi boş hale getirecek olup, o anlamda bizleri 2019 seçimlerine taşıyacak siyasi kadronun tecrübe, birikim ve donanım açısından çok önemli olacağını vurgulamak isterim. Bu siyasi düşünceye ne katabilirim, bu ilkeler doğrultusunda çalışmayı görev yapmayı kendime hedef koymuş bir anlayışla çalışmamız gerektiğine inanıyorum. Ülkemizin içerisinde bulunduğu bu ortamda, parti içi gruplaşmaların, Belediye Başkanlığı ve benzeri yarışların bir anlamı kalmamaktadır. Hep birlikte el ele verirsek, yürek yüreğe olursak güç kazanabiliriz. Bu nedenle hiçbir gruba veya kişiye bağlı olmaksızın, tarafsız, özgür, eşit ve adil bir yaklaşım ve anlayış içerisinde çalışacağımın bilinmesini isterim.”

“CHP Keşan İlçe Başkanlığı

görev ve sorumluluğuna talibim”

Erdoğan Gümülcineli, sözlerini şöyle tamamladı: “2015 yılı seçimlerinde partimize oy artışları ile kazandırılan başarı değerli yönetim kurulu üyelerimizin çabaları, siz değerli üyelerimiz ve halkımızın destekleri ile gerçekleşmiştir. 16 Nisan’da yapılan referandum, sonucu her ne kadar ülkemiz açısından olumsuz da olsa ilçemiz bazında bizleri sevindirecek her türlü destek yine siz değerli üyelerimiz ve oy kullanan Keşan seçmeni aracılığı ile elde edilmiştir. Bu sebeple, siyasetin tarafıma kazandırdığı ilkeler doğrultusunda hareket ederek, her zaman saygın bir siyaset inceliği içerisinde, hoşgörü ve anlayışla yürüttüğüm İlçe Başkanlığı görevime sizlerden almayı arzu ettiğim desteklerinizle, CHP Keşan İlçe Başkanlığı görev ve sorumluluğuna talibim. Burada bulunan tüm katılımcılarımıza gönülden teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.”

Erdoğan Gümülcineli’nin ardından Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan söz aldı.

Özcan: “Yarış bittikten sonra hepimiz yine aynı çatı

altında birlik içerisinde yolumuza devam edeceğiz”

Tecrübeli bir kadroya destek olacaklarını belirten Özcan, şunları söyledi: “Sayın Erdoğan Gümülcineli’ye son dönemde yaptığı İlçe Başkanlığı görevinden dolayı ve başarılı çalışmalarından dolayı kendisini partim adına tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum. Cumhuriyet Halk Partisi siyaseti içerisinde yılların hamuru ile yoğrulmuş, sosyal demokrasiyi hepimizden daha iyi özümsemiş, tarafsız bir yönetim uygulaması ile 3. başkanlığını da alnının akıyla bitirdiği kanaatindeyim. Değerli partililerim, önümüzdeki kongre sürecinden sonra ilçenin başına geçecek olan başkan ve yönetim kurulu, ülkemiz için çok önemli iki yılın mücadelesini verecek. Az önce başkanımın özetlediği gibi ya 2019’da ülkenin rejimini değiştirecek olan bir sonuca varacağız veyahut modern bir demokrasiye tekrardan geri döneceğiz. Hepimize çok büyük sorumluluklar düşüyor. Dinamik bir partiyiz, her iç seçimde mutlaka demokrasinin gereği parti içerisinde farklı gruplaşmalar olabilir. Yarış bittikten sonra hepimiz yine aynı çatı altında birlik içerisinde yolumuza devam etmek mecburiyetindeyiz. Bu tür yarışların, bizim gücümüzü kaybetmeye, ayrışmaya itmemesi gerekir. Önümüzdeki çok önemli olan bu iki yıl içerisinde benim arzuladığım ilçe başkanlığının başında, yönetiminde partiyi çok iyi bilen ve iyi tecrübeleri olan sosyal demokrasiyi iyi özümsemiş bir kadronun olmasından yanayım. 2019’da 2023 hedeflerine ulaşmanın ilk adımı olacak. Hedef 2023, ne anlama geldiğini hepimiz biliyoruz. Bunun yolu da 2019’dan geçmektedir. Önümüzdeki hafta Çarşamba günü, Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanlarını genel merkeze davet ettiler. Sık sık davetler olmaya başladı. Buluşmanın konusu ‘Seçim Yönetimi’ diye bir kavram koymuşlar, 2019 diyoruz ama ya yerel seçim ya da genel seçimlerden birinin erkene alınma ihtimali var gibi geliyor. Gidip geldikten sonra bunu sizlerle paylaşacağız zaten. O yüzden ilçe seçimleri gerçekleşmiş gibi dik olmamız lazım, dinamik olmamız lazım, sizlere tavsiyem ve benimde yapacağım tecrübeli bir kadroya destek olmaktır. Şimdiden önce ilçe seçimlerinin sonra il seçimlerinin sonra da kurultayın, partimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Toplantı, konuşmaların ardından sona erdi.

(Deniz ÇİL)

“Trakya’da termik santrallere karşı dayanışmayı büyütelim”

 

Trakya Platformu Dönem Sözcüleri Avukat Bülent Kaçar ve Avukat Gülşen Tufan yaptıkları açıklamada; Trakya Bölgesi’ne kurulması düşünülen Termik Santral’in kurulmaması konusunda, dayanışma çağrısında bulundu.

“Trakya’da termik santrallere karşı dayanışmayı büyütelim”

Kaçar ve Tufan açıklamasında şunlara yer verdi: “Koordinat değişikliği yapılan Çerkezköy Termik Santral Plan Değişikliğine karşı Trakya Platformunun Edirne ve Kırklareli’nde yaşayan dostlarımız ve sizler için hazırladığı 1/100 binlik bölge plan değişikliği itiraz dilekçesi verdik. Danıştay kararlarına rağmen siyasi iktidarın bölgemizdeki santral kurma girişimlerini sadece Trakya halkının birlikte mücadelesi durdurabilir. Trakya çapında binlerce bireysel ve kurumsal dilekçenin verilmesini sağlamak gerekmektedir. Herkesi sorumluluk almaya, sonuç alıcı çalışmalar yapmaya çağırıyoruz.

20 Kasım 2017 Pazartesi günü itiraz dilekçelerinin verilmesi için son gündür. Dilekçenin iki nüsha çıkartılıp her ikisinin imzalanıp birinin Valilik veya Kaymakamlığa teslim edilip diğerine evrak kayıt numarası ve tarihinin yazdırılması yetkili imzasının alınması itirazın takibi ve davanın açılması açısından önemlidir. Trakya’da termik santrallere karşı dayanışmayı büyütelim.” 
“Anayasanın çok sayıdaki maddesine aykırıdır”

Bülent Kaçar ve Gülşen Tufan açıklamalarına şöyle devam etti: 405 bin100 nüfuslu Çerkezköy ilçesi halkının ve tüm Trakya Bölgesi’nin yaşamını, canlı sağlığını derinden etkileyecek kömürlü termik santral kurularak toptan yok oluşunun plansal zemini oluşturulmak istenmektedir. Kömür çok kirli ve pahalı bir enerji üretim kaynağıdır. Bu faaliyet ormanlık bir alanda gerçekleşeceğine göre, toplumsal zararlar ve kamusal maliyet daha da artacaktır. Yapılan plan değişiklikleri ile yerleşim alanlarının çok yakınında yeraltı suları besleme alanında bulunan verimli tarım alanlarımız ve Trakya’da sınırlı olan orman varlıklarımız, enerji üretim alanı olarak düzenlenerek yasaklı sanayi türü olan kömürlü termik santrallerin kurulmasına olanak sağlanmaya çalışılmaktadır. Plan değişikliği yapılarak enerji üretim alanı olarak ilan edilmesi planlanan yerler ‘Orman Alanı’ ve ‘Yeraltı Suları Besleme Alanı’ kapsamında bulunmaktadır. Bu alanın plan değişiklikleri ile kullanıma açılması Anayasanın çok sayıdaki maddesine aykırıdır.”

“Yeni plan değişiklikleriyle Trakya, kömür ve

üstünde ot bile bitmeyen kül kazanına dönüşecektir”

Kaçar ve Tufan açıklamalarını şöyle tamamladı: “Termik Santral Projeleri ile kamu zarar görürken sadece yatırımcılar ve sermayedarlar memnun olacaktır. Öte yandan bölgede bulunan tüm tarım, konut, turizm yatırımlarının değeri düşecek, insanlar bölgeyi terk edecektir. Yatırımcısından başka hiç kimseye fayda sağlamayacağı gibi çevreye büyük zararlar verilecektir. Bakanlığın yaptığı ve onayladığı hiçbir plan bölgemizin ekolojik felaketi Ergene Nehri kirliliğine çözüm getirmemiş iken termik santrallerin kurulmasına yönelik yeni plan değişiklikleri ile Trakya kömür ve üstünde ot bile bitmeyen kül kazanına dönüşecektir.”

(Deniz ÇİL)

Vural: “Köylere su verilmeye başlandı”

 

Edirne İl Genel Meclisi’nin AK Partili Üyesi Adnan Vural, yaptığı açıklamada; Paşayiğit Mahallesi Muhtarı Ahmet Kaya’nın “4 gündür su yok..!!” başlıklı açıklamasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Sorun giderildi ve bugün

itibariyle su verilmeye başlandı”

Paşayiğit Mahallesi’nde ve bazı köylerde 4 gündür su verilmemesi hakkında değerlendirmelerde bulunarak, sözlerine başlayan Vural, şunları söyledi: “Keşan Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yaklaşık 7-8 köyümüze su verilmektedir. Su basan pompalarda arıza olması nedeniyle, köylerimize su verilemedi. Arızanın giderilmesi sürecinde, biraz sıkıntı yaşandı ama yapacak bir şey yok. Sorun giderildi ve bugün itibariyle su verilmeye başlandı. Şuanda tüm köylerimizde su anlamında sıkıntı bulunmamaktadır.”

“Boruların değişmesinden yanayım”

“Borularda patlakların olduğu ve 5 yıldan bu yana sıkıntıların yaşandığı dile getiriliyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki soruya cevap veren Adnan Vural, şunları söyledi: “Boruların değişmesinden yanayım. Bu konuda gerekli yazışmalar yapıldı ancak, değişim olmadı. Boruların değişmesi için elimizden geleni yapacağız. Bu boruların değişiminin maliyetini, Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin bütçesinden karşılamak mümkün değil. Edirne İl Özel İdaresi tarafından bu boruların değişimi yapılabilir.”

“Vatandaş, sonuna kadar haklı”

Vural sözlerini şöyle tamamladı: “Vatandaşımız, suyla ilgili tepki gösteriyor ve bu konuda sonuna kadar haklılar. Şuanda sıkıntı çözüldü. Bir daha benzer sıkıntının yaşanmaması için gerekli tedbirler alınıyor. Vatandaşımıza daha temiz bir su vermek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

(Deniz ÇİL)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar

250x250