Son Dakika
Keşan Engelliler Derneği Başkanı İsmail Büyükkayhan: "Keşan Belediye Meclisi isterse Keşan'da her şeyi yapabilir"Oktay Bozkurt, delegelere, “İnce” çağrısında bulundu “Üretici için iyi bir sezon olmadı”Yeniden yapılandırmada başvurular 3 bini aştıGüpegündüz attılar ve gittilerErikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi yöneticileri, gündemdeki konuları değerlendirdiDurak, Sazlıdere’de bugün yapılacak toplantıya bölge halkını davet ettiSu havuzu, çiçeklik olduKorkuluklar kot farkında eridiAktaş: “İkinci el piyasasında, bayram öncesi hareketlilik bekliyoruz”
- Nanta, Keşan Belediyesi’nin çalışmalarını eleştirdi ---

- Nanta, Keşan Belediyesi’nin çalışmalarını eleştirdi ---

AK Parti Keşan İlçe Başkan Yardımcısı ve Çevre Mühendisi Beyhan Nanta, yaptığı açıklamada; Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi, yollar ve kavşak bakımları hakkında eleştirilerde bulundu.

“Belediye, sosyal tesisler oluşturmalı”

Açıklamasına, “Keşan Belediyesi, sosyal tesisler oluşturması gerekiyor.” diyerek, başlayan Nanta, şunları söyledi: “KİPA’nın orada yapılan dere ıslahı hükümetimizin, DSİ eliyle Keşan’a kazandırdığı büyük bir hizmettir. Ancak, bu bölümdeki çevre düzenlemesinin belediye tarafından hala yapılmadığını görüyoruz. Biz bu alanda gölet çevresiyle beraber tüm bu kanalın düzenlenmesine dair proje ürettik. Burada neleri ön gördük; yürüyüş yolları, bisiklet yolları, piknik alanları oluşturulması, seyir terasları oluşturulması, kano ve su bisikleti iskelelerinin oluşturulması, belediyenin sosyal tesisler oluşturarak Keşan halkı ve tüm misafirlerimizin burada hoş vakit geçireceği yerler oluşturmak. Bu alanın güzel bir şekilde değerlendirilmesi sağlanacaktır. Ayrıca, Migros Kavşağı’nda bakım yapılmamaktadır. Migros Kavşağı’nda yol yapım çalışmalarından sonra karayolları tarafından çimlendirme çalışmaları yapıldı. Ancak, belediye çimlendirilmiş bu alanlara hiçbir bakım yapmadığı için hepsi kurumaya başladı. Belediye tesis yapmadığı gibi mevcut yapılan tesisleri de koruyamıyor.”

“Pazaryeri…”

Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi’nin kaldırımlarında iki kişinin yan yana yürüyemediğine kayıt düşen Beyhan Nanta, “Keşan Belediye binası ve pazaryeri kompleksimiz, kapalı pazaryeri olarak başladı ama ne yazık ki proje açık pazaryeri olarak devam etti. Şu anda da o şekilde hizmet veriyor. Üstü açık etrafı dükkanlarla çevrili bir ucubeye döndü. Halkımız ve pazarcı esnafımız yazın güneşin altında, kışın yağmur ve karın altında hizmet vermek durumunda kalıyor. Yeni yapılan bir işletmenin bu şartlarda olması içler acısı bir durum. Bu yapıdaki merdiven ve rampaların uygunsuz olması ve ana cadde tarafındaki kaldırım bile çok dar, iki kişinin o kaldırımda yan yana yürümesi mümkün değil. Böyle bir proje yaparken tüm bunların beraberce düşünülmesi gerekiyordu. Keşan Belediyesi’nin beceriksizce, acemice yaptığı, şehrimizin kaynaklarını boşu boşuna harcadığı örneklerden biri olarak karşımızda duruyor. Yine bu belediye binasının içerisinde sinema salonları yaptı ama işler durumda değil.” şeklinde konuştu.

“Asfaltlama çalışmaları yeterli değil”

Beyhan Nanta açıklamasına şöyle devam etti: “Asfaltlama çalışmaları, yollarımızın ve kaldırımlarımızın durumu konusunda halen yeterli çalışmaların olmadığını görüyoruz. Göstermelik olarak belli bölümlerde asfaltlamalar yapıldı ve bunlar teknik normlara uygun olarak yapılmadı. Ara sokaklar ve bazı gözden uzak görülen ana caddeler hala asfaltlanmadı. Yolların kenarlarında ağaçlandırmalar yapılarak tüm bu yolların yeşil yollar haline getirilmesi gerekiyor ve trafikten kaynaklanan hava kirliliğini azaltmayı sağlar. Ne yazık ki böyle bir ağaçlandırma çalışması olmadığı gibi Keşan Belediyesi Kurtuluş Caddesi’nde ağaçların kesimine neden oldu. Bunların ivedilikle giderilmesi gereken önemli hususlar olduğunu belirtmek istiyorum.

Ayrıca, kilitli parke taş yollarımız var. Mahalle içlerinde bu uygulamaların yapıldığı yerlerde bunların deforme olduğunu görüyoruz. Özellikle Muammer Aksoy Caddesi, üzerinde trafik yükü ağır olan bir cadde, kilitli parke taş yapılmış ve bunda da aşırı deformasyon ve çukur oluşumu nedeniyle kullanılamaz hale gelmiş ve 1 yıldan beri hiçbir çalışma yapılmadığını görüyoruz. Bunların acilen bakıma ihtiyacı var.”

“Yol, kaldırım, aydınlatma çalışmaları yok”

Nanta açıklamasını şöyle tamamladı: “Üniversiteye giden yol üzerinde de büyük eksiklikler var. Yol çalışması yok, kaldırım yok, aydınlatmalar yok ve öğrencilerimiz mağdur durumda. Öğrencilerin sabah erken ve gece geç saatlerde o yolu kullanmasını ben tehlikeli buluyorum. Belediye, bir öğrencimizin başına bir şey gelse bunun hesabını nasıl verecek. Yollarımız kötü olduğu kadar kaldırımlarımız da kötü durumda. Yeterli kaldırım genişliğimiz ve yeterli kaldırım yüksekliğimiz yok. Kaldırım malzemeleri düzenlenmemiş, deforme olmuş, yenilenmemiş, kırık ve oynayan karo taşlar var. Engelli vatandaşımızın, bebekli bir hanımın ne kadar zor şartlarda kaldırımlarda yürümeye çalıştığını gösteriyor. Görme engelliler için bir düzenleme yok, defalarca dile getirdik hiçbir çalışma yapılmadı. Bunlar sosyal belediyecilik ile ilgisi olmayan Keşan Belediyesi’nin çok büyük ayıpları, halkımızın buna ihtiyacı var.”

(Deniz ÇİL)

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Keşan Engelliler Derneği Başkanı İsmail Büyükkayhan: "Keşan Belediye Meclisi isterse Keşan'da her şeyi yapabilir"

Keşan Engelliler Derneği Başkanı İsmail Büyükkayhan, Keşan S.S. 25 No'lu Keşan Şehiriçi Minibüs Taşıyıcılar Kooperatifi ortakları tarafından kurulan KETUS (Keşan Toplu Ulaşım Sistemi)'a alınan 2 aracın satışa çıkartılmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Büyükkayhan, dernek başkanı olarak göreve geldiğinde, engellilerin Çanakkale gezisi için KETUS A.Ş.'ye başvurduğunu ve şirket yönetiminin hiçbir talepte bulunmadan engelli vatandaşları Çanakkale'ye geziye götürdüğünün altını çizerek başladığı açıklamasında, bu konuda KETUS A.Ş. yönetimine bir kez daha teşekkür ettiğini söyledi. Bahse konu gezi sırasında, engelli vatandaşların taşınabilmesi adına en azından TOKİ ile Halk Ekmek arasında bir güzergah belirlenebileceği yönünde bir talepte bulunduğunu dile getiren İsmail Büyükkayhan, "Bunu tamamen ücretsiz yapmasalar da olurdu. Ancak bu işlem bir türlü gerçekleşemedi. Bu konuyu Keşan Belediye Başkanımıza ilettiğimde bazı hukuksal problemler olduğunu, bunları aşmak için çalıştıklarını, aştıkları andan itibaren engellilerin yanında olmak için çaba gösterdiklerini söylemişti. Fakat şimdiye kadar bir sonuç alınamadı." dedi.

" Mecburen araçları satışa çıkartmış oluyor"

Engelli vatandaşların bu süreçte, KETUS A.Ş. tarafından alınan araçlardan yararlanma şanslarının olmadığına dikkat çeken Büyükkayhan, "Bunun asın nedeninin, hukuksal problemin çözülmemesi olduğunu düşünüyorum. KETUS bu araçlara para ödedi ve araçlar çalışmadığı halde taksitlerini ödüyor. Mecburen de araçları satışa çıkartmış oluyor. Bu, onlar için gayet doğal. Çalışmayan bir malzemeye ölü yatırım yapılmaz. Ben de bir ticaret adamı olsam belki ben de aynı şeyi düşünürü.m. Biran önce KETUS ve belediye arasındaki problemin çözülerek engelli ve yaşlılar için diğer ile ve ilçelerde olduğu gibi halkın menfaatine işlem başlamasını bekliyoruz. Belediye seçimlerinden önce inşallah bu iş olacaktır. Belediye Başkanımızın da bize bu fedakarlığı göstereceğinden hiç şüphem yok." diye konuştu.

"Keşan Belediye Meclisi isterse Keşan'da her şeyi yapabilir"

KETUS A.Ş.'nin araçları satmasıyla ilgili plaka ve güzergah belirlenmesinin etken olabileceği yönündeki söylemleri hatırlatan İsmail Büyükkayhan, bu konunun Keşan Belediye Meclisi toplantılarında dile getirilmediğini ifade ederek, şunları söyledi; "Keşan Belediye Meclisi isterse Keşan'da her şeyi yapabilir. Nasıl ki TBMM, aldığı kararları Türkiye sınırları içerisinde uyguluyorsa, yerelde Belediye Meclisi de aldığı kararları ilçe sınırları içinde uygulayabilir. Alacağı kararlar da her zaman halkın menfaatinedir." 

İlker GÜREL

 

Oktay Bozkurt, delegelere, “İnce” çağrısında bulundu

 

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne eski İl Başkanı Oktay Bozkurt yaptığı açıklamada; kurultay delegelerinin, halkın çağrısına cevap vermesi gerektiğini ve değişim kurultayı için imza vermeleri gerektiğini kaydetti.

“Delegelerimiz, halkın çağrısına cevap vermeli”

Açıklamasına, “Sevgili yol arkadaşlarım, başlamış olan kurultay çağrımız Türkiye'nin gerçeklerini gören delegelerimizce karşılık bulmuş ve ilk günden 350 imzayı geçmiştir.” diyerek, başlayan Bozkurt, şunları söyledi: “Yeterli imza olmasından çok sevindirici olan, koltuk hesabı olmadan siyasi kariyer hesabı olmadan değişim ihtiyacına yürekleri ile katılan delegelerimiz olmasıdır. Bülent Ecevit’in genel başkanlığa geldiği gibi halkın isteklerine yanıt veren bir Cumhuriyet Halk Partisi delegasyonu o yıllarda olduğu gibi %40 barajını yıkıp geçecektir. Cumhuriyet Halk Partisi adında da geçtiği gibi halkın partisidir. Halkın çağrısına cevap vermek tüm delegelerimizi bir görevdir.”

“Değişim kurultayına imza verilmesini istiyorum”

Oktay Bozkurt sözlerine şöyle devam etti: “Tek adam rejimine, karşı muhalefet etmek kolay olmayacaktır. Bu görevi yıllar sonra ‘bu adam baş eder’ dediğimiz Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce üstlenmelidir. Cumhurbaşkanı olarak, görmek istediğimiz ve Türkiye'yi gerçek kimliğine kavuşturacak diye inandığımız Muharrem İnce'yi Cumhuriyet Halk Partisi’nin gerçek kimliğine büründürecek kişi olarak görmemek zaten en büyük hata olacaktır. Bu bilinç ile tüm delegelerimizin bizlere 16 yıl sonra muhalefet olarak, kaç oy alacağımız değil; nasıl kazanacağımızı gösteren Muharrem İnce'nin genel başkan olması için değişim kurultayına imza vermelerini dilerim.”

“Delegelerimize çağrım, değişim hareketine katılmalarıdır”

Bozkurt, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu çağrıyı daha önce de yapmış bir eski il başkanı olarak, bu değişimin siyasi kayıpların ve kazançların değil, halkın kazanç ve kayıpları ile sonuçlanacağını tekrar hatırlatmak isterim. Mesele parti içi mesele değil; tam olarak Türkiye meselesidir. Türkiye'nin kazanması için yapmış olduğum çağrı için siyasi kayıp yaşamış biri olarak kendimi çok gururlu ve onurlu hissetmekteyim. Bunu zaman bize Cumhuriyet Halk Partimizin Cumhurbaşkanı adayı olarak Türkiye'ye yakışan bir aday kazandırması ile daha da derinden hissettim. Yeni yönetim sistemi ile seçim süreçlerinde artık partinin kurumsal yapısının yanında güçlü lider ve halkın lideri ihtiyacı çok açıktır. İşte tam olarak bu sebep ile Muharrem İnce’yi partimize genel başkan olmasının yanında cumhuriyetimize, kişisel haklarımıza, özgürlüğümüze, halkımıza önderlik etmesi için delegelerimize çağrım bu değişim hareketine katılmalarıdır.”

(Deniz ÇİL)

 

 “Üretici için iyi bir sezon olmadı”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve İpsala Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Darcan, yaptığı açıklamada; hububat hasadı hakkında değerlendirmelerde bulunarak, sezonun üretici açısından iyi olmadığını kaydetti.

“Döviz kurundaki yükseliş,

girdi maliyetlerini %30 arttırdı”

Hububat üreticisi açısından iyi bir sezonun geçmediğini belirten Darcan, şunları söyledi: “Verimler düşük. Sap da zayıf ve balya sıkıntısı var. Çok iyi bir sezon değildi. Sezon ortasında yağmurların yağması sıkıntılı bir süreçti. Rekolte beklentilerin altında kaldı. Fiyat açısından baktığımızda ise diğer yıllara göre verilen fiyat iyiydi. Geçen yılki fiyatlara %12 artış yansıtıldı. Fiyat güzel ama döviz kurunda yükseliş girdi maliyetlerini yaklaşık %30 arttırdı. Gelen zamlara göre fiyat düşük kaldı. Ekim sezonunda artışları yakından hissedeceğiz. Mazot, gübre ve ilaçta müthiş bir artış var. Yeni sezonda bunlar karşımıza çıkacak.”

“Çimlenmeden dolayı TMO’nun

ürün almama sorununu çözdük”

Hüseyin Darcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çimlenmeden dolayı TMO ürün almıyordu ama bu sorunu çözdük. TMO ile görüşmelerimiz oldu. Şu anda çimlenmedeki %4 oran, %10’a çıktı. Yemlik sınıfından alacaklar. Ufak bir fiyat düşüşü yaşandı. Söz konusu oran geri çevrilenler için iyi bir rakam. Vatandaşın elinde ürün kalacağını düşünmüyorum.”

“Ayçiçeği üretimi açısından sıkıntı gözükmüyor”

Ayçiçeği üretimi hakkında değerlendirmede bulunan Darcan, sözlerini şöyle tamamladı: “Ayçiçeği üretimi açısından şu anda her hangi bir sıkıntı gözükmüyor. Yağışların zamanında meydana gelmesi faydalı oldu. Ancak hasat sezonuna daha belirli bir zaman var ve neler yaşanacağını kestiremeyiz. Çeltikte de sıkıntımız yok. Örtü altında değiliz, doğaya müdahale etme şansımız yok. Aşırı sıcaklar ayçiçeğini etkiliyor.” 

(Deniz ÇİL)

Yeniden yapılandırmada başvurular 3 bini aştı

 

18 Mayıs 2018 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında, borçlarını yapılandırmak isteyenler için süreç devam ediyor.

31.03.2018 tarihine kadar olan borçları ve beyana tabi vergilerde 31 Mart 2018 tarihine kadar verilmesi gereken beyannameleri kapsayan 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamındaki yeniden yapılandırma başvuruları yoğun şekilde devam ediyor. Bahse konu kanun ile ilgili olarak Keşan merkezin yanı sıra, belde ve köylerinde de bilgilendirici çalışmalar yürüten Keşan Vergi Dairesi Müdürlüğü, kanun kapsamında borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşlara hizmet vermeye devam ediyor. Kanun kapsamında başvuru sayısının 3 bini aştığı tahmin ediliyor.

İlker GÜREL

Güpegündüz attılar ve gittiler

İspat Cami Mahallesi Muhtar Ali Çevikel Caddesi üzerindeki boşluk alana, güpegündüz gayet doğalmış gibi atılan koltuklar tepki çekti.

Muhtar Ali Çevikel Caddesi üzerinde, gündüz vakti, taşıdıkları eski koltukları herkesin şaşkın bakışları arasında, daha önce park yapılacağı yönünde açıklamaların yapıldığı, ancak hurdalıktan kurtulamayan alana atan kişilerin, daha sonra da hiçbir şey olmamış gibi oradan ayrılması tepki çekti. Vatandaşların uyarısına rağmen atılan koltuklar, uzun süredir hala aynı yerde dururken, ilgili mercilerin bu konuda yasal bir yaptırım uygulaması gerektiği dile getiriliyor. Daha önce, yeşil alan olduğu ve park yapılacağı yönündeki söylemlerin ardından park bekleyen vatandaşlar, bu manzara ile karşılaşmaları sonrasında yetkililerin gereğini yapmalarını istedi.

İlker GÜREL

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar